Zaznacz stronę

Ślub i wesele jest jednym z najważniejszych dni w Waszym życiu. SF Niezwykły Dzień stara się robić wszystko, aby zapamiętany był jak najlepiej. Większość Młodych Par bierze ślub po raz pierwszy i ostatni w życiu, nie mając wcześniejszych doświadczeń, w wyniku czego, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem ( nerwy biorą górę i prawda jest taka, że ten dzień toczy się własnym życiem i w większości wszystko jest spontaniczne)

Mając za sobą już sporo zleceń i produkcji filmowej zaobserwowałem sytuacje i rozwiązania, które sprawiają, że film stanie się ciekawszy i pełniejszy. To jak będzie wyglądał film, nie zależy tylko i wyłącznie od umiejętności kamerzysty, pamiętajcie, że Wasze poczucie humoru, uczucia oraz współpraca jest kluczem do sukcesu i zaje…. pamiątki na całe życie.

Zacznijmy od początku:

Przygotowania.

Gdy przyjeżdżamy do Was z samego rana fajnie jakbyście byli jeszcze w „cywilnym ubraniu” Nie trzeba od razu chodzić w sukni czy garniturze. Ciekawe ujęcia wychodzą również gdy wszystkie detale takie jak buty, suknia, garnitur, muszka czy podwiązka czekają na moment rozpoczęcia ubierania, a Wy jesteście np. jeszcze w szlafroku. Nikt nie powiedział, że ujęcia mają się zaczynać od Pani Młodej ubranej już w suknie czy Młodego w garniturze. Ważne aby wszystko odbywało się naturalnie. Średnio na same przygotowania (jak to woli – ubieranie) kamerzysta potrzebuje od jednej do półtora godziny u Młodej jak i Młodego. Doliczmy czas dojazdów + ujęcia z drona i już macie odpowiedź czemu tak wcześnie chcemy przyjechać do Was i zacząć na spokojnie nagrywać.

Błogosławieństwo.

Według tradycji błogosławieństwo odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej. Podobnie jak na przygotowaniach, błogosławieństwo powinno się odbyć w możliwie dużym i jasnym pokoju. Oczywiście my zawsze służymy pomocą i podpowiemy jak powinni się ustawić Młodzi, a jak rodzice ( my zazwyczaj chętnie ustawiamy się od strony okna ). W trakcie błogosławieństwa warto wyłączyć komórki, domofon, zamknąć okna, aby nic nie rozpraszało czy nie przerwało tego momentu.

Droga do kościoła.

Zaraz po błogosławieństwie, pakujemy sprzęt i my „uciekamy” do kościoła. Zazwyczaj wszystko planujemy tak aby mieć zapas kilkunastu minut. Pamiętajcie, że kamerzysta musi wyjechać pierwszy do kościoła, a Wy co najmniej 15-20 minut po nim. Dzięki temu mamy czas na „bezpieczny” dojazd, wypakowanie i przygotowanie sprzętu jak i realizację ujęć kościoła przed przyjazdem Waszym jak i gości.

Kościół.

Jak przyjedziecie pod kościół, nie śpieszcie się z wysiadaniem z auta. Poczekajcie aż się pojawimy i zaczniemy realizację materiału. Podczas wejścia do kościoła, zostawcie księdza, który po Was wyszedł daleko przed sobą. W ten sposób nie będzie Was zasłaniał. W zależności czy ślub nagrywa jeden czy dwóch kamerzystów, pamiętajcie, żeby się nie śpieszyć i iść powoli w stronę ołtarza. ( Jedna kamera jest zawsze z przodu, a druga podąża za Wami ). Podczas przysięgi stańcie naprzeciw siebie, bokiem do księdza. Czasem zdarza się, że stres i emocje biorą górę i Młode Pary stają tyłem do gości, przodem do księdza. Z praktyki wiem, że większość księży w Polsce zwraca dyskretnie uwagę na to, abyście nie składali przysięgi jemu, tylko sobie. Ja zawsze przypominam o tym wcześniej. W trakcie przysięgi my już nie możemy w żaden sposób ingerować.

Wyjście z kościoła.

Sygnałem do Waszego wyjścia z kościoła jest Marsz Mendelssohna. Jest to moment, w którym wstajecie i naturalnie, „spacerkiem” wychodzicie. Z doświadczenia wiem, że na każdym ślubie jest inaczej. Raz goście pozostają na swoich miejscach i Was obserwują jak wychodzicie, a czasami goście pierwsi opuszczają kościół i czekają na Was przed wejściem. Pamiętajcie aby się nie śpieszyć i w progu kościoła poczekać na nasz sygnał. My też potrzebujemy chwili aby zmienić parametry w aparacie czy kamerze dostosowując się do innego światła, aby ujęcia były idealne.

Życzenia.

Jak to bywa czasami życzenia są pod kościołem, a niekiedy na Sali. Całych życzeń się już raczej nie nagrywa. Zazwyczaj kilka pierwszych minut, a później detale i plan ogólny. Zawsze możecie poprosić najbliższe Wam osoby, aby jako pierwsze składały życzenia po wyjściu z kościoła. Tym sposobem na pewno znajdą się na filmie.

Podróż na salę weselną.

Podobnie jak w drodze do kościoła, jedziecie bez pośpiechu. My po nagraniu wystarczającej ilości ujęć przy życzeniach jedziemy na sale, aby zrealizować ujęcia lokalu, zastawionych stołów i nadciągających gości. Często bywa tak, że pojawiacie się przed salą, a potem czekacie w samochodzie na gości i rodziców, aż dojadą, bo bez nich raczej nie powinniśmy kontynuować. A więc po życzeniach spokojnie i bez pośpiechu. ( tak wiem, zdania nie zaczyna się od „a więc” sorry)

Zabawa weselna.

Jaką sale warto wybrać? Tego nie możemy Wam narzucić, ponieważ jest to Wasz wybór i Wy za to płacicie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepsze są duże sale weselne. Więcej miejsca do zabawy sprawia, że goście tańczą swobodniej, bez obawy, że się z kimś zderzą czy potrącą kamerzystę ?? Kamerzysta ma większe możliwości manewrowe co prowadzi do wyłapania większej ilości wartościowych ujęć.

Pamiętajcie odpowiednio wcześniej poinformować kamerzystę czy fotografa o wszystkich niespodziankach podczas uroczystości weselnej (urodziny babci, pokaz sztucznych ogni, podanie specjalnych dań czy taniec przy świecach).

Zakończenia filmu.

To jak film się zakończy jest sprawą indywidualną. Oczywiście mam kilka sprawdzonych pomysłów, lecz dobrze będzie, jeśli wpadniemy na nowy, oryginalny, naturalny i najbardziej Wam odpowiadający.

Kamerzysta kończy pracę po oczepinach nagrywając kilka ujęć na koniec. Zazwyczaj jest to godzina około 1:00 / 1:30 w nocy.

Mam nadzieje, że nie zapomniałem o jakiejś ważnej kwestii i choć trochę ten wpis pomoże Wam zrozumieć jak wygląda ten dzień z naszej strony. Pamiętajcie, że my mamy za sobą setki ślubów / wesel i nie bójcie się pytać. Zawsze służymy pomocą i radą.